SAFETYWALK – Bezpieczeństwo i Higiena Pracy w Organizacji
Identyfikacja miejsc, w których może występować podwyższony poziom ryzyka dla zdrowia i bezpieczeństwa pracowników.
SAFETYWALK jest narzędziem dostarczającym istotnych danych do przeprowadzenia analizy ryzyka, określenia poziomu ryzyka, podjęcia działań związanych z mitygacją ryzyk i zapewnieniem bezpiecznych warunków pracy.
Bezpieczne warunki pracy powinny stanowić jeden z podstawowych elementów analizy procesu podczas realizacji projektów Ciągłego Doskonalenia. Miejsca o największym stopniu ryzyka powinny być monitorowane z częstotliwością adekwatną do zdefiniowanego poziomu ryzyka.
Od ogółu do szczegółu.
Koncepcja Ciągłego Doskonalenia powinna obejmować również kwestie związane z zapewnieniem bezpieczeństwa życia i zdrowia pracowników.
Realizowane procesy z występującymi zagrożeniami stanowią istotne ryzyka biznesowe, związane z ewentualnymi przerwami w realizacji procesów, absencją pracowników, wypłatą odszkodowań czy na koniec z odpowiedzialnością prawną kierownictwa firmy za zaniedbania. Inwestycja w bezpieczeństwo pracowników stanowi zatem swoistą polisę ubezpieczeniową dla firmy i zarządzających.
Dlatego analiza procesów pod kątem występowania w nich miejsc szczególnie niebezpiecznych dostarcza nam informacji o niezbędnych działaniach, potrzebnych do zapewnienia wymaganego finalnego poziomu bezpieczeństwa.
Ktoś powie, przecież to nic nowego, przecież obligatoryjnie należy przeprowadzić Ocenę Ryzyka Zawodowego i wdrożyć działania z niej wynikające.
Tak, ale w wielu przypadkach Ocena Ryzyka Zawodowego jest w firmach przeprowadzana jednorazowo i przez wiele lat (!) utrzymywana na takim samym niezmienianym poziomie.
SAFETYWALK jako integralna część kultury organizacyjnej przyczyni się do poprawy świadomości bezpieczeństwa w miejscu pracy, minimalizacji ryzyka, oraz zwiększenia zaangażowania pracowników w tworzenie bezpiecznego środowiska. Ustanowienie tego procesu jako stałego elementu cyklu Ciągłego Doskonalenia zapewni, że bezpieczeństwo stanie się priorytetem we wszystkich obszarach organizacji.
5 argumentów
Jakie warunki zatem winien spełniać efektywny SAFETYWALK?
- Zaplanuj SAFETYWALK jako cykliczny, stały element kultury organizacyjnej Twojej firmy
Określ częstotliwość, cele i zakres SAFETYWALK. Wprowadź to jako część rutyny organizacyjnej, by stało się naturalnym procesem.
Zaangażuj pracowników na różnych szczeblach hierarchii, aby promować kulturę otwartości i współpracy, ze szczególnym zaangażowaniem kierownictwa.
Sporządź harmonogram SAFETYWALK i dokumentuj wyniki, pomagając utrzymać kontynuację działań doskonalących i aktualność Oceny Ryzyka Zawodowego do zmieniających się warunków pracy.
Wprowadź SAFETYWALK jako element onboardingu nowych pracowników w celu integracji doskonalenia bezpieczeństwa w codziennej pracy, poprzez reagowanie na incydenty związane z bezpieczeństwem pracy.
- Skup się na bezpieczeństwie w obszarach krytycznych.
Identyfikuj krytyczne miejsca w procesach biznesowych, gdzie istnieje zagrożenie dla zdrowia i życia pracowników.
Analizuj procesy pod kątem punktów krytycznych i minimalizuj ryzyko wystąpienia wypadków. Wykorzystaj SAFETYWALK do aktywnego zaangażowania pracowników do identyfikacji ryzyk i potencjałów doskonalenia procesów w obszarze bezpieczeństwa pracy.
- Pytaj – 5WHY , 5W2H
5WHY: Stawiaj pytania “dlaczego” pięć razy, aby docierać do przyczyn źródłowych problemów i unikać jedynie powierzchownych rozwiązań.
5W2H (Co, Dlaczego, Gdzie, Kiedy, Kto, Jak, Ile): Używaj tego zestawu pytań, aby uzyskać kompleksowe zrozumienie sytuacji i zidentyfikować kluczowe aspekty problemów.
- Zbierz wyniki obserwacji i poddaj analizie
Sporządź szczegółowe notatki, fotografie czy nagrania dotyczące obserwowanych procesów i zachowań pracowników w miejscach szczególnie narażających życie i zdrowie pracowników.
Sumuj wyniki SAFETYWALK, identyfikuj powtarzające się problemy oraz określ trendy, aby dostarczyć danych do przeprowadzenia systematycznej Oceny Ryzyka Zawodowego.
- Opracuj plan poprawy i cyklicznie monitoruj – PDCA
Plan (Plan): Na podstawie wyników SAFETYWALK, opracuj plan poprawy. Określ konkretne cele, działania do podjęcia i terminy.
Realizacja (Do): Wdroż plan poprawy, zaangażuj odpowiednie zespoły i monitoruj postępy.
Sprawdzenie (Check): Regularnie oceniaj efekty działań, porównując wyniki z oczekiwaniami. Analizuj, czy cel został osiągnięty.
Dostosowanie (Act): Na podstawie analizy, dostosuj strategię, aby uwzględnić nowe informacje i kontynuuj proces cyklu PDCA.
Podsumowanie
SAFETYWALK powinien być prowadzony w każdym zidentyfikowanym miejscu (GEMBA), gdzie występuje największe ryzyko dla życia i zdrowia w procesach produkcyjnych . Jednym z głównych zadań LIDERÓW ZMIAN jest identyfikacja tych miejsc i aktywne ich monitorowanie.