Skip to content

Co słychać w jakości w odniesieniu do kosmetyków?

Monika Partyka

Ostatni czas jest bardzo obfity jeśli chodzi o zmiany legislacyjne, jakie mają miejsce w branży kosmetyków, detergentów i chemii gospodarczej. Ośmielę się stwierdzić (i to jest moja personalna opinia), że jest to w chwili obecnej branża, która charakteryzuje się największą dynamiką tych zmian. Od ubiegłego roku obserwujemy szereg obostrzeń i ich zapowiedzi w odniesieniu do kompozycji produktów, stosowania poszczególnych składników, informowania Konsumenta poprzez odpowiednie wpisy w etykietach. Pierwszy kwartał roku 2024 potwierdza, że to stały trend. A to powoduje, że odpowiedzialni za jakość i bezpieczeństwo nieustannie muszą czuwać nad aktualizacją i aktualnością obowiązujących przepisów prawnych.

Jedna z ostatnich zmian dotycząca stosowania mikroplastików – już obowiązująca od 17.10.2023 – została wprowadzona na mocy Rozporządzenia Komisji (UE) 2023/2055. Rozporządzenie to dotyczy ograniczenia mikrocząstek polimerów syntetycznych (mikroplastików) intencjonalnie dodawanych do produktów otrzymywanych w procesach przemysłowych, w tym kosmetyków, a w praktyce oznacza to, że od daty wejścia w życie ograniczenia zakazana jest sprzedaż produktów kosmetycznych zawierających mikrogranulki plastiku (czyli chodzi o te mikrocząstki polimerów syntetycznych, które przeznaczone były do stosowania w charakterze materiału ściernego, tj. do złuszczania, polerowania, czyszczenia). Legislator przewidział też okresy przejściowe dla produktów kosmetycznych zawierających mikroplastiki – między innymi dla produktów spłukiwanych, niespłukiwanych, a także dla produktów do makijażu, ust i paznokci.

Kolejna – najnowsza zmiana legislacyjna – dotyczy stosowania nanomateriałów w produktach kosmetycznych. Nanomateriały  to materiały, w których występują regularne struktury na poziomie molekularnym (czyli nieprzekraczającej 100 nanometrów). Mikrocząstki mają specyficzne właściwości, dzięki którym są wykorzystywane w wielu branżach, również w branży kosmetycznej – ich niewielkie rozmiary warunkują lepszy kontakt kosmetyku z warstwą rogową skóry, powodując tym samym wzrost liczby składników aktywnie z nią związanych, czyli – lepszą skuteczność działania kosmetyku. Nanocząstki znajdują zastosowanie między innymi w kompozycjach past do zębów, płynów do płukania jamy ustnej, dezodorantów, kosmetyków kolorowych. Zmiany, wprowadzone na mocy Rozporządzenia Komisji (UE) 2024/858 dotyczą szerokiego zakresu nanomateriałów, w tym m.in. złota, platyny i hydroksyapatytu, co oznacza, że konieczne będzie dostosowanie receptur produktów i oznakowania, aby spełniać nowe wymogi regulacyjne. Na przygotowanie się do tych wymagań legislacyjnych jest czas do roku 2025.

Warto śledzić zmiany w prawie, bo konsekwencje takiej wiedzy (lub jej braku) mogą mieć kluczowe znaczenie dla naszego biznesu. Z punktu widzenia konsumenta są również istotnym zagadnieniem.

Jakość bez retuszu z Anną Farion postrzega jakość również pod tym kątem.